Partner

Hotel České Žleby Hotel České Žleby
recepce
tel.: +420 773 380 189
e-mail: info@hotcz.czAktuální počasí

Počasí radar


Webkamery

Několik vybraných lokalit:

Nová Pec - meteostanice

Nová Pec - meteostanice


Nová pec - Želnava
Nová Pec - Želnava

ČESKÉ ŽLEBY

České Žleby (německy Böhmisch Röhren) je vesnice založená na Zlaté stezce, dnes část obce Stožec v okrese Prachatice. Nachází se asi 4 km na severozápad od Stožce, něco přes 2 km od státní hranice. V roce 1930 zde žilo 1200 obyvatel. Po válce obec zpustla jednak kvůli vystěhování Němců, jednak proto, že byla v uzavřeném pohraničním pásmu. Život se do obce vrátil po roce 1990. Dnes je zde evidováno 51 adres. Trvale zde žije 59 obyvatel.

České Žleby je také název katastrálního území o rozloze 42,17 km2. V katastrálním území České Žleby leží i Dobrá a zaniklá osada Krásná Hora. České Žleby leží i v katastrálním území Horní Cazov o rozloze 2,62 km2 a Radvanovice o rozloze 7,58 km2.

  • Zaniklý kostel sv. Anny (postaven v letech 1789 až 1791, zbořen roku 1965)
  • Radvanovická lípa, 30 metrů vysoký památný strom (lípa velkolistá) připomíná zaniklou obec Radvanovice. Roste u poškozené kapličky asi kilometr severozápadně od Českých Žlebů, u silnice na Strážný.
  • Přírodní památka Stožecká skála se skrovnými pozůstatky středověkého hrádku
  • Přírodní památka Stožec, chránící severovýchodní partie stejnojmenné hory
  • Přírodní památka Vltavský luh, rozsáhlé chráněné území v nivě kolem soutoku meandrujích ček Teplé a Studené Vltavy včetně tzv. Mrtvého luhu

Knihu o Českých Žlebech vydal u příležitosti 300 let od jejich založení syn zdejšího rodáka Heinz Pollak, Heimat Böhmisch-Röhren : Entstehung - Geschichte - Vertreibung (2009)

Zlatá stezka
http://www.retour.cz/mesta/vimperk/zlata_st.htm


Copyright © 2013 - 2019 HotCZ s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.