Partner

Hotel České Žleby Hotel České Žleby
recepce
tel.: +420 773 380 189
e-mail: info@hotcz.czAktuální počasí

Počasí radar


Webkamery

Několik vybraných lokalit:

Nová Pec - meteostanice

Nová Pec - meteostanice


Nová pec - Želnava
Nová Pec - Želnava

Šumava na kole

O Šumavě

Národní park Šumava je biosférická rezervace pod patronací UNESCO, má rozlohu 69030 ha a je největším národním parkem v České republice. Národní park Šumava spolu s německým národním parkem Bavorský les představují největší lesní komplex ve střední Evropě, často se o nich mluví jako o zelené střeše Evropy.

V blízkosti Národní parku se nachází několik velkoplošných chráněných krajinných oblastí (CHKO). Tyto CHKO mají nižší stupeň ochrany než, který platí pro Národní park, nicméně se jich také týká omezení pro turisty na ochranu přírody.

V dobách komunistického režimu bylo proti předpisům vstupovat na většinu území Šumavy. Díky tomu byla ochráněna přiroda na tomto území po dobu 40 let před postupující urbanizací a před čerpáním půdy. V roce 1991 toto území získalo status Národního parku a bylo otevřeno veřejnosti. Park je z 80% pokryt stromy, z 10% je zemědělskou půdou a zbylých 10% je na silniční komunikaci, vodu a budovy.

Přírodě v Národním parku domunije rozsáhlý les, rašeliniště a 8 ledovcových jezer. I přesto, že se zde nachází ledovcová jezera, byly vybudovány vodní nádrže. Jedna poblíž Nýrska slouží pro dodávky pitoné vody města Klatovy a druhá velmi oblíbená je přehrada Lipno. Vodní nádrž pobliž Nýrska nesmí být používána k rekreačním účelům, zatímco přehrada Lipno má vymezené lokality k rekreačním účelům. Pohoří Šumavy jsou v nadmořské výšce od 600 do 1378 m n.m.

Až navštívíte Národní park Šumava, jistě zde uvidíte vysokou zvěř, případně jeleny. Srnčí je nejčastější zvěří na tomto území, a to díky malému množství přírozených nepřátel lesa. Tak aby byla populace ozdravena na přípustnou míru, je v omezené míře povolena myslivost. Naštěstí se pár nepřátel lesa opět vrátilo.

Opakovaně byl spatřen rys a říká se, že v odlehlých místech Šumavy byl zřejmě viděn i vlk samotář. Los je opět součástí zvířeny v jižní části Národního parku. Dobrá kvalita vody hlavně nabízí dobré podmínky pro vydru, pstruha, vodní ptactvo jako je např. ledňáček říční.

Přírodní podmínky

Spodní partie NP se rozkládají převážně v nadmořských výškách 750 – 850 m n. m. Nejvyšší nadmořské výšky pak dosahuje na vrcholu hory Plechý (1378 m, nejvyšší vrchol české strany Šumavy), Velké Mokrůvky, 1370 m a Blatného vrchu, 1367 m. jižně od Modravy.

Průměrná roční teplota v závislosti na nadmořské výšce se pohybuje od 3 do 6 oC. Nejdeštivějšími místy na Šumavě jsou Březník s 1552 mm a Modrava s 1337 mm dlouhodobého průměru. Nejvyšší množství srážek zaznamenal Březník v roce 1922, a to 2132 mm, nejmenší pak v roce 1882, kdy tu spadlo jen 915 mm.

Cykloturistika

Česká republika dobře udržuje síť značených cyklotras. Region Šumava nabízí hodně možností pro každého cyklistu. Ať již chce jet na svém horském kole po malých lesních cestách nebo na poklidných silnicích malebnými vesnicemi a nebo na kole s bagáží po horách: to všechno lze podniknout na Šumavě.

Rozhodně zvolte kolo s přehazovačkou. V Národním parku jsou pěkně velké výstupy, velmi často krátké, zato strmé. To abyste neřekli, že jsme vás nevarovali. Mimo samotný park není krajina strmá, spíš je kopcovitá, právě proto je možné v těchto místech uskutečnit méně náročný cyklovýlet. Kola lze zapůjčit v některých hotelech nebo kempech. Téměř ve všech městech najdete cykloopravny u místních prodejců kol.

V každém informačním centru jsou k dostání mapy na jednodenní výlety. Taktéž v každém městě najdete informační tabule s přehlednou mapou, na které jsou v blízkém okolí vyznačené turistické cesty a cyklotrasy.

Webkamery

Prohlédněte si , jak to v tuto chvíli vypadá na některých místech na Šumavě.
http://www.info-sumava.cz/webkamery/
nebo http://webcam.sumava.eu/

Několik vybraných lokalit:

Webkamera - Skiareál České Žleby Nová Pec - meteostanice Nová pec - Želnava
Skiareál České Žleby

Nová Pec - meteostanice

Nová Pec - Želnava

Počasí

Aktuální počasí na Šumavě můžete sledovat zde.

Výlety

http://www.kudyznudy.cz/Vylety/Doporucene-vylety/schwarzenbersky-kanal.aspx
http://www.kudyznudy.cz/Vylety/Doporucene-vylety/privozy.aspx


Copyright © 2013 - 2018 HotCZ s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.